Nasze marki
1. Strażacka Orkiestra Dęta "Filipowice"; powstała w 1993 roku. Inicjatorami powstania Orkiestry byli Feliks Drożdż oraz Wacław Spieszny. Pierwszym kapelmistrzem był Stanisław Zięba. Orkiestrę prowadzili też; Hubert Fałowski, Tadeusz Malik, Dominik Malik oraz krótko Dawid Nawalaniec i Rafał Bil. Obecnie kapelmistrzem Orkiestry jest ponownie Dominik Malik, a kierownikiem Małgorzata Soska.
2. Ośrodek Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz; Ośrodek został powołany 18 marca 2023 roku. Akt powołania podpisali: Aleksandra Żak - prezes Stowarzyszenia Nie Teraz, Tomasz A. Żak - dyrektor Teatru Nie Teraz, Kazimierz Dudzik - dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury oraz Dawid Chrobak - burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn. Siedzibą OPA jest budynek świetlicy w Rudzie Kameralnej. Teatr Nie Teraz ma w repertuarze spektakle o unikalnej w skali ogólnopolskiej formie i treści: "Ballada o Wołyniu", "Pokonać piekło", "Powrót Norwida", "O krasnoludkach i o sierotce Marysi", "Intensywność szkła poza percepcją", "Wiatr wolności".
3. Kapela "Opatkowice"; powstała w 2018 roku. Twórcą i kierownikiem Kapeli jest Halina Machel. Z "Opatkowicami" współpracują znakomici instruktorzy; Justyna Chmielek - Korbut oraz Marcin Korbut. Kapela współpracuje z Zespołem Pieśni i Tańca "Jaślanie". W 2022 roku nagrała debiutancką płytę "Leć głosie po rosie".
4. Galeria "Poddasze"; powstała w 2001 roku. Pomysłodawcą i realizatorem oraz kustoszem Galerii jest Stanisław Kusiak. W ciągu ponad 20 lat działalności w Galerii "Poddasze" zostało zaprezentowanych ponad 110 wystaw, głównie; malarskich, fotograficznych, grafiki a także wystaw tematycznych i przestrzennych.
5. Studio Form Teatralnych "Scena Jordana" ; powstało w 2018 roku. Twórcą Teatru jest Kazimierz Dudzik. Ze Sceną Jordana współpracują m.in.: Jan Jakub Należyty, Tomasz Żak, Halina Machel. Za działalność SFT "Scena Jordana" odpowiada Halina Machel. "Scena Jordana" ma w repertuarze m.in. takie spektakle jak: "Uliczki Zakliczyna" - scenariusz i reżyseria Jan Jakub Należyty, "Zasięg", "Trylogia Sceny Jordana", Poezja patriotyzmu", "Kronika seniora" - scenariusz Kazimierz Dudzik, reżyseria Halina Machel, 'Raj utracony", "Sąsiedzkie porachunki" i "Kopciuszek XXI wieku" - scenariusz i reżyseria Halina Machel.
6. Zakliczyńska TV; powstała w 2020 rok. Pomysłodawcą Telewizji jest Kazimierz Dudzik. Twórcami są: Piotr Derlaga, Kazimierz Dudzik, Ewelina Siepiela, Maria Chruściel, Halina Machel, Stanisław Kusiak, Katarzyna Nosek, Magdalena Tobiasz. Na kanale You Tube ZCK: można zobaczyć ponad 120 produkcji filmowych, w tym m.in. dwa seriale w formie fabularyzowanego dokumentu "Zakliczyńska e-powieść" oraz "Czerpiąc z dziedzictwa przodków", ponadto filmy warsztatowe, transmisje i reportaże telewizyjne z ważnych wydarzeń kulturalnych.
7. Zespół Folklorystyczny "Gwoździec"; powstał w 1997 roku. Instruktorem - choreografem jest Janusz Cierlik, pomysłodawczynią i twórcą Zespołu oraz kierownikiem jest Agata Nadolnik. Na przestrzeni ponad 25 lat działalności Zespół rozrósł się z grupy dziecięcej do grup młodzieżowych, śpiewaczych oraz obrzędowych. Zespół jest laureatem wielu nagród, które zdobył na przeglądach i festiwalach folklorystycznych. W 2022 roku dzięki projektowi Etnoteka MCK "Sokół" w Nowym Sączu, ZF "Gwoździec" nagrał płytę.
8. Kapela Podwórkowa "Gulony"; powstała w 2021 roku. Twórcą i kierownikiem jest Tadeusz Malik. To pierwsza w historii Zakliczyna kapela podwórkowa, która w 2022 roku zdobyła wielką popularność, koncertując w wielu miejscowościach Małopolski.
9. Media informacyjne ZCK:
Strona internetowa www.kultura-zakliczyn.pl; powstała w 2022 roku. Realizatorkami projektu są: Maria Chruściel, Ewelina Siepiela i Magdalena Mrzygłód a realizatorem firma "Perfekcyjne Strony. pl. Autorami zasobów merytorycznych są: Kazimierz Dudzik, Magdalena Mrzygłód i Katarzyna Czuba.
Strona internetowa www.zakliczyninfo.pl ; powstała w 2009 roku z inicjatywy Kazimierza Dudzika przy współpracy z Michałem Papugą i Stanisławem Kusiakiem. Obecnie "Zakliczyninfo" jest stroną internetową po liftingu dokonanym przez administratora Michała Papugę i redagowaną przez dyrektora ZCK.
Głosiciel; samorządowa gazeta Miasta i Gminy Zakliczyn powstała w 1993 roku z inicjatywy wójta Stanisława Chrobaka oraz dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Turystyki Marka Niemca. Funkcję redaktorów naczelnych gazety pełnili: Marek Niemiec, Krzysztof Chmielowski i od 1 października 2020 roku do 31 maja 2023 roku - Monika Kulak. Obecnie wydawcą i redaktorem naczelnym jest Kazimierz Dudzik.
10. Kino za Rogiem ZCK; powstało w 2022 roku. Inicjatorem jest Kazimierz Dudzik. Realizatorkami są; Maria Chruściel oraz Magdalena Mrzygłód przy współpracy ze spółką "KzR". Za działalność "Kina za Rogiem ZCK" odpowiada Katarzyna Nosek.
11. Zakliczyńscy Heligoniści i Harmoniści Stowarzyszenia "KLucz" powstał w 2016 roku z inicjatywy Tadeusza Malika. Od 2022 roku obok dorosłej grupy, działa także Dziecięcy Klub Heligonistów i Harmonistów.
12. Chór "Cantando canzoni"; powstał w 2008 roku. Jako Chór ZCK "Cantando canzoni" znany jest od 2018 roku. Chórmistrzami byli kolejno; Adam Pyrek i obecnie Dawid Nawalaniec. Od 2023 roku działalność Chóru wspiera Stowarzyszenie Członków i Sympatyków Chóru ZCK "Cantando canzoni".